2023-02-20
Osiągnięcia

Osadzanie magnetycznych powłok o unikalnej strukturze na nanodrutach InAs i InAs1−xSbx

Nano Letters 22, 8925 (2022)

Nanodruty InAs i InAs1−xSbx

Wprowadzanie magnetyzmu do topologicznych struktur jest od dawna celem, który ma zapewnić otrzymanie nowatorskich, topologicznych stanów elektronowych ze złamaną symetrią odwrócenia w czasie, takich jak anomalny kwantowy izolator Halla, izolator aksjonowy czy antyferromagnetyczny izolator topologiczny, z których każdy posiada unikalne mody krawędziowe. W tym artykule przedstawiamy podjętą przez nas taką próbę, tj. wyniki dotyczące pokrycia nanodrutów InAs i InAs1−xSbx warstwami (EuIn)As. Wyniki eksperymentalne uzupełnione są wykonanymi w Instytucie Fizyki PAN symulacjami dynamiki molekularnej, które pokazały jak pokrycie nanodrutów atomami Eu i As zależy od ich struktury krystalicznej. Powłoki (EuIn)As mają unikalną strukturę krystaliczną składającą się z gęstej sieci płaszczyzn atomów Eu usytuowanych pomiędzy atomowymi warstwami As, tak jak w kryształach EuIn2As2, i powodującymi odwrócenie ułożenia atomowych warstw InAs. Mikroskopowe badania z atomową i pierwiastkową rozdzielczością pokazały pryzmatyczną konfigurację płaszczyzn Eu. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nano Letters w pracy: Hadas Shtrikman, Man Suk Song, Magdalena A. Załuska-Kotur, Ryszard Buczko, Xi Wang, Beena Kalisky, Perła Kacman, Lothar Houben, and Haim Beidenkopf, Intrinsic Magnetic (EuIn)As Nanowire Shells with a Unique Crystal Structure, Nano Lett. 2022, 22, 22, 8925–8931.

Kryształy objętościowe EuIn2As2 porządkują się antyferromagnetycznie poniżej temperatury Néela, która wynosi 16 K. Jest to antyferromagnetyk typu A z warstwami ferromagnetycznymi As-Eu-As, które ustawione są między sobą antyferromagnetycznie. Przewiduje się, że w stanie antyferromagnetycznym EuIn2As2 jest izolatorem aksjonowym. We wszystkich nanodrutach z powłokami (EuIn)As pomiary lokalnej podatności magnetycznej wykazują odpowiedź magnetyczną, a w pewnej ich części sygnał DC wskazuje na porządek ferromagnetyczny. Takie właściwości zapewniają mechanizm wzmacniania odpowiedzi Zeemana w zerowym polu magnetycznym i sugerują, że otrzymane struktury mogą służyć jako platforma dla otrzymania stanów jednowymiarowych ze złamaną symetrią odwrócenia w czasie, w tym stanów nadprzewodnictwa topologicznego.

Prace naukowe

Hadas Shtrikman, Man Suk Song, Magdalena A. Załuska-Kotur, Ryszard Buczko, Xi Wang, Beena Kalisky, Perla Kacman, Lothar Houben, Haim Beidenkopf

Charge dopants control quantum spin Hall materials

Unlike in the quantum Hall effect and quantum anomalous Hall effect, the quantization precision in the quantum spin Hall effect depends on unavoidable background impurities and defects. However, doping with magnetic ions restores the quantization accuracy.

An artificial polariton neuron as a step towards photonic systems that mimic the operation of the human brain

Scientists from the Institute of Physics, Polish Academy of Sciences, and the Faculty of Physics at the University of Warsaw used photons to create a spiking neuron, i.e. the basic element of the future photonic neural network processor.

The optical Stern-Gerlach Deflection and Young’s experiment in the reciprocal space

Scientists for the first time demonstrated Young's experiment for photons in the reciprocal space.