Wygłoszone seminaria

Zoom - Institute of Physics PAS, Warsaw
Professor David Hui
Composite Material Research Laboratory, University of New Orleans, USA

Susceptibility of composites to failure at low temperature is a critical issue for the aerospace industry. Spacecrafts operate at temperatures well below -200° C. High altitudes aircrafts routinely fly at -70° C to -100° C. These low temperatures result in two competing effects on composite stiffness. One beneficial effect involves increased stiffness because the polymer matrix would harden at low temperature. The other detrimental effect involves increased thermally-induced stress, which produces microcracks in matrix, which in turn, reduces the overall stiffness of the composites. These two competing beneficial-detrimental phenomena at the microstructure level have been studied for decades, but a quantitative understanding of the interplay of these two effects has continued to elude the researchers. Additional complexities arise when the stiffness increase effect is considered because of high strain rate loading. Long term exposure to cyclic or vibration can again reduce the stiffness. The competing effects for fatigue of fiber-reinforced polymer composites at low temperatures will be presented. Emphasis will be on civil engineering structural and other involving earthquake applications, orthogrids, FRP rebars, sandwich structures, guardrails, piers and structural members.

• 30-01-2024 15:15 - 16:15