Wygłoszone seminaria

07-06-2023 09:30 - 12:00
Institute of Physics; Seminar room D, Building I
Seminar room D, Building I

Professor Efthimios Kaxiras, Chair, Department of Physics, Harvard will visit our Institute on Wednesday, June 7th 2023

On that occasion there is a mini symposium being held in Seminar Room D, Building I, at 9:30-12:00.

Agenda:

9:30 – 9:35  Tomasz Story, Chair of IFPAN Scientific Council, Welcome

9:35 – 9:55  Efthimios Kaxiras, Informal message on the current issues in materials sciences from the Harvard perspective

9:55 – 10:15  Tomasz Dietl, MagTop as an International Research Agenda: Excellence, internationalization

10:15 – 10:35  Carmine Autieri, Materials design at MagTop

coffee break 10:35- 10:50

lab tour 10:50 – 11:20 Tomasz Wojtowicz

11:20  - 11:40  Valentine Volobuev, Quantum structures of topological crystalline insulators

11:40 - 12:00  Mircea Trif, New qubits in superconductors

• 07-06-2023 09:30 - 12:00