Okazjonalne seminaria

Seminaria okazjonalne Stacjonarnie

20-04-2023 - 21-04-2023
Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku

W czwartek i piątek, 20 oraz 21 kwietnia 2023 r., odbędzie się Seminarium Finałowe kończące XVIII edycję konkursu prac uczniowskich Fizyczne Ścieżki organizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. W tym roku na Konkurs zgłoszono 83 prace w trzech kategoriach: praca naukowa (18 prac), pokaz zjawiska fizycznego (27 prac), esej (38 prac). Spośród nich jury Konkursu wybrało najciekawsze, będą one prezentowane przez uczniów na Seminarium Finałowym w Świerku. Po krótkiej prezentacji odbywa się dyskusja, w trakcie której uczniowie odpowiadają na pytania jurorów. Oceniana jest sama praca, jak i przebieg dyskusji – ocena tych dwóch elementów decyduje o ostatecznej klasyfikacji. Autorzy najlepszych prac dostają nagrody rzeczowe, których fundatorem jest Urząd Marszałka Województwa iMazowieckiego. Uczniowie klas maturalnych otrzymują indeksy na Wydziały Fizyki największych polskich uczelni. Jedną z nagród jest też tygodniowy staż naukowy w Instytucie Fizyki PAN. Nagrody, w postaci aparatury do pracowni fizycznych, otrzymają również nauczyciele, opiekunowie prac zakwalifikowanych do Seminarium Finałowego. W tym roku, po dwóch latach przerwy, powracamy do stacjonarnej formy Finału (dwa poprzednie Seminaria odbywały się w formie zdalnej). Dzięki bezpośredniemu spotkaniu jury z uczniami możliwa jest bardziej rozbudowana dyskusja z uczniami, nieograniczająca się tylko do pytań po prezentacji. To szczególna cech tego Konkursu, która pozwala uczniom lepiej zrozumieć metody pracy i sposoby rozumowania w nauce. W tym roku, w kategorii Praca Naukowa będą prezentowane 4 prace: „Badanie prędkości dźwięku w gazach”, “Wpływ ciągłej wymiany dielektryka na pojemność kondensatora”, “Jaśniej czy ciemniej? – niech rozstrzygną to pomiary fotometryczne” oraz „Badanie prędkości światła w powietrzu i bezwzględnego współczynnika załamania światła w wodzie”. Zobaczymy 6 pokazów: “Akumulator gazowy”, “Generator Marxa czyli wytwarzanie sztucznych błyskawic”, “Pokaz zjawisk fizycznych w tunelu aerodynamicznym”, ”Półprzewodnik z próbówki – najprostszy odbiornik radiowy”, "Ze świecą w poszukiwaniu zjawisk fizycznych”, “Gdzie pierogi nauczyły się pływać?”. Wysłuchamy także 3 esejów: “Postzubrinowskie wojny grawitacyjne”, “Dlaczego to fizyk może rozwiązać wielką zagadkę matematyczną?”, „Laboratorium o rozsuwanych ścianach”.

• Od 20-04-2023 do 21-04-2023