FNP-Kołodynski

Tytuł projektu: Nowatorskie zastosowania metod przetwarzania sygnałów w celu usprawnienia działania sensorów kwantowych (FENG.02.02-IP.05-0083/23)
Projekt „Nowatorskie zastosowania metod przetwarzania sygnałów w celu usprawnienia działania sensorów kwantowych” jest realizowany w Instytucie Fizyki PAN w ramach działania FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków 2. Priorytetu Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG), a jego głównym wykonawcą jest dr Jan Kołodyński.
Zadania, działania, które będą realizowane w ramach projektu:
Kluczową częścią projektu jest współpraca z partnerem zagranicznym, grupą prof. Morgana Mitchella w ICFO (Hiszpania), która jest światowym liderem w budowie magnetometrów atomowych wykorzystujących efekty kwantowe, co pozwoli na dostosowanie otrzymanych narzędzi do warunków eksperymentalnych a w dłuższej perspektywie do wymagań komercyjnych, także dzięki udziałowi partnera krajowego w projekcie, firmy VIGO Photonics, która specjalizuje się w produkcji układów fotoniki scalonej, w tym zminiaturyzowanych źródeł lasowych do sensorów tego typu.
Grupy docelowe:
Grupami docelowymi projektu w pierwszej kolejności jest środowisko naukowe oczekujące na przełomowe wyniki w badaniach nad sensorami kwantowymi, a w drugiej kolejności przemysł i przedsiębiorstwa które już komercjalizują tę technologię, np. magnetometrów atomowych w medycynie, ale nie wykorzystują do tej pory jej pełnych możliwości przewidywanych przez mechanikę kwantową. Niemniej jednak, to społeczeństwo będzie ostatecznym beneficjentem projektu, dzięki któremu metody obrazowania takie jak MEG czy MCG mogą stać się dokładniejsze i bardziej dostępne.
Cele i efekty projektu:
Głównym celem projektu jest opracowanie modeli i oprogramowania dedykowanego sensorom (czujnikom) kwantowym, tak aby najnowsze badania teoretyczne dotyczące wykorzystania efektów kwantowych w urządzeniach tego typu mogły zostać zastosowane w praktyce, a w szczególności, w pomiarach bardzo małych szybkozmiennych pól magnetycznych generowanych np. przez ludzki mózg (magnetoencefalografia, MEG) czy serce (magnetokardiografia, MCG).
Wartość projektu: 3 850 479,42 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 3 850 479,42 zł
Projekt realizowany w ramach zespołu: ON-5.4
Główny wykonawca: dr Jan Kołodyński