Profesor Leszek Sirko objął funkcję dyrektora Instytutu Fizyki PAN z dniem 1 listopada 2024 r. na okres czteroletniej kadencji, tj. do dnia 31 października 2028 r. Prezes Polskiej Akademii Nauk profesor Marek Konarzewski powierzył funkcję dyrektora profesorowi Sirko w wyniku postępowania konkursowego, przeprowadzonego przez PAN w pierwszej połowie bieżącego roku.
Leszek Sirko jest fizykiem, profesorem tytularnym w dziedzinie nauk fizycznych. Jego zainteresowania i obszerny dorobek naukowy koncentrują się na badaniach i modelowaniu zjawisk chaosu, między innymi z współpracownikami wprowadził do literatury światowej i praktyki doświadczalnej symulator grafów kwantowych, wykazując równoważność modelową grafów kwantowych i sieci mikrofalowych co spowodowało przełom w badaniach doświadczalnych układów jednowymiarowych. W Instytucie Fizyki PAN od wielu lat kieruje pracami zespołu fizyki zjawisk nieliniowych.
Leszek Sirko urodził się w 1956 roku we Włodawie. Ukończył studia z fizyki doświadczalnej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w 1980 roku. W 1986 obronił doktorat z fizyki w Instytucie Fizyki PAN. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w IF PAN 1995 roku. Jest laureatem nagrody PTF oraz nagrody Wydziału III PAN. Był uczestnikiem licznych staży zagranicznych m.in. w Max-Planck-Institut für Quantenoptik w Garching i w State University of New York w Stony Brook. Jest współorganizatorem szeregu międzynarodowych konferencji poświęconych fizyce i symulacji zjawisk nieliniowych, członkiem szeregu rad naukowych instytutów PAN.
W latach 2008 - 2014 profesor Sirko był koordynatorem projektu kluczowego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie „Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe”. W latach 2013-2017 kierował projektem "European Action towards Leading Centre for Innovative Materials" (EAgLE) w ramach 7 Programu Ramowego UE.W latach 2004 - 2011 był zastępcą dyrektora do spraw naukowych Instytutu Fizyki PAN, w latach 2011-2014 był dyrektorem Instytutu, a w latach 2015-16 był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 2018-2021 był prezesem Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF), a od 2022 roku jest honorowym prezesem PTF.
Nowo mianowanemu dyrektorowi serdecznie gratulujemy wyboru, życzymy wybitnych sukcesów naukowych i owocnej pracy na nowym stanowisku.