
Tytuł projektu:
Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną – MagTop (FENG.02.01-IP.05-0028/23)
Zadania, działania, które będą realizowane w ramach projektu:
Głównym zadaniem Centrum MagTop, jako jednego z centrów doskonałości R&D programu Międzynarodowe Agendy Badawcze zlokalizowanym w Instytucie Fizyki PAN, jest rozwiązywanie najważniejszych problemów związanych ze sprzężeniem materii topologicznej z magnetyzmem i nadprzewodnictwem oraz zarówno doświadczalne, jak i teoretyczne odkrywanie nowych materiałów i nieoczekiwanych zjawisk związanych z topologią, które poszerzą horyzonty badawcze w tej dziedzinie oraz wskażą możliwe zastosowania tych rozwiązań w przemyśle. Motto projektu MagTop - „Wyniki doświadczalne i zastosowania inspirują teorię; teoria inspiruje rozwój materiałów i ich zastosowania”.
Grupy docelowe:
Centrum MagTop, dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu i koncentracji na zaawansowanych materiałach oraz technologiach, przyniesie znaczące korzyści zarówno dla ośrodków naukowych poprzez zwiększenie dostępności zasobów naukowych, sektora przemysłowego, jak i społeczeństwa. Każda z tych grup docelowych będzie mogła wykorzystać wyniki projektu do swoich celów, co przełoży się na ogólny rozwój technologiczny i społeczny. Centrum MagTop już zawarło umowy o współpracy z Głównym Urzędem Miar oraz sześcioma przedsiębiorstwami wysokiej technologii, z którym opracowano patenty, publikacje i wdrożenie, a projekt MAB/FENG umożliwi intensyfikację współpracy w dziedzinie zastosowań materiałów i zjawisk topologicznych.
Cele i efekty projektu:
W projekcie MagTop poza poszukiwaniem nieodkrytych dotąd zjawisk oraz innowacji technologicznych, naukowcy zamierzają osiągnąć siedem ambitnych celów związanych z
- Rozwojem metod otrzymywania półprzewodników topologicznych, w tym epitaksji z wiązek molekularnych, przy wykorzystaniu metod uczenia maszynowego.
- Otrzymanie zintegrowanego modułu składającego się z detektora podczerwieni i chłodnicy termoelektrycznej z tego samego związku.
- Identyfikacja najlepszej platformy materiałowej wykazującej skwantowaną oporność Halla bez zewnętrznego pola magnetycznego oraz poszukiwanie nowych zjawisk dla metrologii kwantowej.
- Wytworzenie bramkowanych złącz Josephsona z nanomostków konwencjonalnych nadprzewodników i półprzewodników topologicznych jako tranzystory do zastosowań w obliczeniach kwantowych i czujnikach.
- Jako alternatywę dla qubitu ze wzbudzeń Majorany, zbadanie perspektyw zastosowań bramek kwantowych z domieszkami magnetycznymi w nadprzewodnikach (stany Shiby) i zainicjowanie międzynarodowej współpracy w celu doświadczalnego przetestowania tej koncepcji.
- Zastosowanie pionierskiej metody manipulacji pojedynczym wirem do opracowania nowej koncepcji urządzeń nadprzewodzących: komórek pamięci, elementów logicznych, diod i tranzystorów.
- Wykazanie przydatność międzywierzchniowych stanów topologicznych do polepszenia kontaktów półprzewodników z metalami i nadprzewodnikami oraz katalizy.
Wartość projektu: 29 995 000,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 29 995 000,00 zł
- Zespół realizujący projekt: ON-6 - MagTop
- Główny wykonawca: prof. dr hab. Tomasz Dietl