2022-10-20
Osiągnięcia

Stany ściśnięte spinowo: jedno- i dwuosiowe ściskanie atomów przez sprzężenie laserowe w atomowym modelu Fermi-Hubbard'a

Physical Review Letters 129, 090403 (2022)

Grafika obrazująca mechanizm ściśnięcia w ultra-zimnych gazach atomów

Wytwarzanie, przechowywanie i wykorzystywanie skorelowanych wielociałowych stanów kwantowych to kluczowe cele przyszłych technologii kwantowych i metrologii. Takie stany mogą być generowane w czasie z początkowych stanów koherentnych przez tzw. dynamiczne protokoły. W pracy zatytułowanej "One- and Two-Axis Squeezing via Laser Coupling in an Atomic Fermi-Hubbard Model", autorzy:  T. Hernández Yanes, M. Płodzień, M. Mackoit Sinkevičienė, G. Žlabys, G. Juzeliūnas, and E. Witkowska, z Instytutu Fizyki PAN, z The Barcelona Institute of Science and Technology i z  Institute of Theoretical Physics and Astronomy, Vilnius University  rozważają wytwarzanie silnie skorelowanych stanów w układzie złożonym z ultrazimnych atomów fermionowych umieszczonych w periodycznym potencjale sieci optycznych w fazie Motta. Praca została opublikowana w Physical Review Letters, 129, 090403 (2022).

Autorzy pokazali w jaki sposób sprzężenie atomów z zewnętrzną wiązką laserową wprowadza korelacje pomiędzy pojedynczymi atomami prowadząc do powstania silnie skorelowanych stanów kwantowych, tak zwanych stanów sciśnietych spinowo. Wyjaśniamy mechanizm powstawania korelacji w czasie. Pokazujemy również, że nasz układ może symulować dwa różne protokoły do generowania stanów ścisniętych i to jak nasze przewidywania można zweryfikować w obecnych doświadczniach z zimnymi atomami.

Prace naukowe

Kontakt do naukowców w IF PAN

Charge dopants control quantum spin Hall materials

Physical Review Letters 130, 086202 (2023)

Unlike in the quantum Hall effect and quantum anomalous Hall effect, the quantization precision in the quantum spin Hall effect depends on unavoidable background impurities and defects. However, doping with magnetic ions restores the quantization accuracy.

Osadzanie magnetycznych powłok o unikalnej strukturze na nanodrutach InAs i InAs1−xSbx

Nano Letters 22, 8925 (2022)

Otrzymane struktury mogą służyć jako platforma dla otrzymania stanów jednowymiarowych ze złamaną symetrią odwrócenia w czasie, w tym także stanów nadprzewodnictwa topologicznego.

An artificial polariton neuron as a step towards photonic systems that mimic the operation of the human brain

Laser & Photonics Reviews 2100660 (2022)

Scientists from the Institute of Physics, Polish Academy of Sciences, and the Faculty of Physics at the University of Warsaw used photons to create a spiking neuron, i.e. the basic element of the future photonic neural network processor.