Udział Polski w EuXFEL

Budowa, utrzymanie i zarządzanie Europejskim Laserem na Swobodnych Elektronach zostało powierzone spółce non-profit European XFEL GmbH (spółka niemieckiego prawa handlowego z ograniczona odpowiedzialnością) gromadzącej międzynarodowych udziałowców. Ciałem nadzorującym spółkę jest European XFEL Council. W chwili obecnej członkami spółki oraz partnerami w projekcie są: Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Polska, Rosja, Słowacja, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria, oraz Wielka Brytania. Koszty budowy i uruchomienia obiektu określono na ponad miliard euro (1,22 miliarda € wg. kosztorysu z 2005 r.), z których Niemcy zobowiązali się do pokrycia 58% kosztów a Rosja kolejnych 27%. Pozostała część kosztów została pokryta w ramach udziałów zakresie 1-3 % należących do reszty partnerów, w tym Polski. Udziałowcem reprezentującym Polskę jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Wielkość polskiego udziału wynosi obecnie 2,13%.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby godzin pomiarowych przypisanych do polskich użytkowników, od ok. 25 godzin w latach 2018-2021 do 116 godzin w 2023 r. Jest to bardzo duży sukces polskich użytkowników EuXFEL. Jednocześnie nastąpił duży wzrost całkowitej dostępnej liczby godzin pomiarowych z poziomu ok. 2000 godzin w 2020 r. do 8640 godzin w 2023 r.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby godzin pomiarowych przypisanych do polskich użytkowników. Jest to bardzo duży sukces polskich użytkowników EuXFEL. Jednocześnie wzrosła całkowita liczba dostępnych godzin pomiarowych.