Wydarzenia

14.10 2024

Wykład XFEL

przeszłe wydarzenie

Kurs dla doktorantów i studentów "Science with X-ray Free Electron Lasers"

Od 14 października 2024 r. w ramach Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i BioMedycznych (WSD) rusza kurs „Science with X-ray Free Electron Lasers” . Kurs będzie poświęcony interdyscyplinarnym badaniom wykorzystującym lasery na swobodnych elektronach w różnych dziedzinach, w tym fizyce, materiałoznawstwie, chemii i biologii. Podczas wykładu studenci dowiedzą się o:
-zasad działania i właściwości promieniowania wytwarzanego przez lasery XFEL,
-oprzyrządowanie wykorzystywane w urządzeniach XFEL
-podstawowe techniki badań rentgenowskich
-zastosowania w takich dziedzinach jak krystalografia białek, fotochemia, badania dynamiki struktury atomowej i elektronowej, magnetyzm, materia w ekstremalnych warunkach ciśnienia i temperatury, nieliniowa optyka rentgenowska.
Zainteresowani studenci będą mieli możliwość, pod okiem ekspertów, przygotowania projektów badawczych XFEL związanych z ich dziedziną badań lub innym wybranym tematem.

Będzie to już 4. edycja kursu organizowanego w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) wspierającego rozwój polskiego środowiska naukowego XFEL. Wykład przeznaczony jest przede wszystkim dla doktorantów i jest otwarty dla studentów spoza WSD. Studenci studiów magisterskich mogą wziąć udział za zgodą organizatorów. Wykład poprowadzą specjaliści z różnych dziedzin związanych z zastosowaniami rentgenowskiego promieniowania laserowego na swobodnych elektronach: Prof. Ryszard Sobierajski (Instytut Fizyki PAN), Prof. Jerzy Antonowicz (Politechnika Warszawska), Dr Wojciech Błachucki (Instytut Fizyki Jądrowej PAN), Prof. Wojciech Gawełda (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Prof. Katarzyna Jarzembska, (Uniwersytet Warszawski), Prof. Marcin Sikora (Uniwersytet Jagielloński).

Kurs będzie prowadzony w języku angielskim i realizowany zdalnie za pośrednictwem platformy ZOOM. W semestrze zimowym będzie odbywał się w każdy poniedziałek w godzinach 9:15-11:00. Każdy uczestnik będzie miał możliwość interaktywnych konsultacji z wykładowcami. Kurs zakończy się testem z materiału wykładowego, którego zaliczenie jest wymagane i pozwoli uzyskać 2 punkty ECTS. Dodatkowy 1 punkt ETCS zostanie przyznany za pomyślnie ukończony projekt.

Studenci zainteresowani udziałem proszeni są o kontakt pod adresem e-mail:
cd-xfel@ifpan.edu.pl.
Dalsze informacje będą dostępne na stronie:

Kurs dla studentów i doktorantów

Serdecznie zapraszam do udziału,
Ryszard Sobierajski, Instytut Fizyki PAN