Ułatwienia dostępu

Seminarium z Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa Hybrydowo

Jądrowy rezonans magnetyczny w cienkich epitaksjalnych warstwach Mn5Ge3 oraz Mn5(Ge1-xSix)3

29-01-2025 10:00 - 11:00
Miejsce
Instytut Fizyki PAN, Sala 203, Budynek I
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Speaker
dr Roger Kalvig
Affiliation
Instytut Fizyki PAN
Sala
Sala 203, Budynek I
Załącznik

Aby zapoznać się z nagraniem referatu, należy skontaktować się z prof. Andrzejem Szewczykiem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mn5Ge3 oraz Mn5Si3 to dwa interesujące układy z punktu widzenia zastosowań spintronicznych. Obydwa systemy krystalizują w strukturze heksagonalnej D88 (grupa przestrzenna P63/mcm) gdzie atomy Mn zajmują dwa krystalograficznie i magnetycznie nierównoważne położenia (MnI (4d) oraz MnII (6g)). Różnią się one jednak istotnie właściwościami magnetycznymi. Mn5Ge3 jest metalicznym ferromagnetykiem o temperaturze Curie 296 K, ze znaczną polaryzacją spinową elektronów przewodnictwa na poziomie Fermiego w temperaturze pokojowej (42%) oraz silną jednoosiową anizotropią magnetokrystaliczną wzdłuż osi c. Z drugiej strony układ Mn5Si3 jest antyferromagnetykiem o temperaturze Neela (TN=99 K), poniżej której pojawia się kolinearna struktura antyferromagnetyczna (AFM2), a następnie poniżej 65 K zaobserwowano frustrację oddziaływań prowadzącą do pojawienia się niekolinearnej struktury magnetycznej (AFM1), której dokładna charakterystyka jest obecnie przedmiotem dyskusji naukowej. Dodatkowo, najnowsze badania wykazały, że warstwy epitaksjalne Mn5Si3 wykazują cechy nie obserwowane w materiałach objętościowych, takie jak anomalny efekt Halla wiązany z obecnością altermagnetyzmu w tych strukturach.

W celu dostarczenia nowych informacji na temat niskotemperaturowej struktury magnetycznej AFM1 w Mn5Si3 wykonano eksperymenty NMR na jądrach 55Mn na serii cienkich epitaksjalnych warstw Mn5(Ge1-xSix)3 w funkcji koncentracji Si w temperaturze ciekłego helu (T=4.2 K). Zaobserwowano, że podstawianie Ge atomami Si redukuje moment magnetyczny atomów MnII w położeniu 6(g) co wynika z modyfikacji oddziaływania wymiennego, związanej z lokalną kompresją sieci krystalograficznej. Co interesujące, zmodyfikowane atomy MnII zachowują jednak praktycznie niezmieniony moment orbitalny. Liczba zmodyfikowanych atomów MnII w funkcji koncentracji Si jest proporcjonalna do prawdopodobieństwa znalezienia atomów MnII z dokładnie dwoma atomami Si w najbliższym sąsiedztwie. W przypadku atomów MnI znajdujących się w położeniach 4(d) nie zaobserwowano istotnych zmian lokalnych właściwości magnetycznych w badanym zakresie koncentracji Si.

Wykład będzie prowadzony w języku polskim w sali 203, slajdy będą w języku angielskim. Dostępna będzie również transmisja ZOOM.

Informacje dotyczące sesji Zoom.

 
 

Lista terminów (Strona szczegółów wydarzenia)

  • 29-01-2025 10:00 - 11:00